Erdoğan'dan Batı'ya Afgan ve Suriyeliler mesajı

Malazgirt Zaferi'nin 950. yıl dönümü için yapılan törenlere katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahlat'ta yabancı ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldi.

Büyükelçilere yönelik bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesi sonrası yaşanması muhtemel Afganlar ve Suriyeliler göçü için önemli mesajlar verdi.

Batı'ya yeni göçmenleri almayacaklarını açık açık söyleyen Erdoğan, "Halihazırda çeşitli statülerde 5 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye ilave bir göç yükünü kaldıramaz. Şu anda ülkemizde kayıtlı kayıtsız 300 bin Afganlı göçmen vardır. Ülkemizin batı sınırlarında yeni dramların yaşanmaması için göç baskılarının azaltılması önem kazanıyor." dedi.

TALİBAN'A MESAJ

Öte yandan Cumhurbaşkanı, Taliban iktidarı konusunda sıcak mesajlar vererek "Taliban liderlerinden gelen mesajlara şimdilik ihtiyatlı bir iyimserlikle yaklaşıyoruz. Afganistan'da önümüzdeki sürecin nasıl şekilleneceğini Taliban'ın sözleri değil icraatları, eylemleri ve atacağı adımlar belirleyecektir." sözlerini sarf etti.