İmamoğlu'na kayıp atları sordu

İBB'nin faytonculardan yaklaşık 90 milyon liraya faytonlarıyla beraber aldığı atların akıbeti bilmecesini koruyor. Konuyla ilgili kamuoyundan tepkiler yükselmesine ve sorular sorulmasına rağmen İBB'den konuyla ilgili somut verilere dayalı bir açıklama gelmiş değil. Atların bir kısmının çeşitli hastalıklar sebebiyle öldüğünü açıklayan belediye yönetimi geri kalanların başka kurum ve kuruluşlara hibe ettiğini açıklamasına rağmen atların ne durumda olduğunu bilen yok.

Bu garabete ilişkin bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. Vahdettin Köşkü'nde düzenlenen '81 ilden 560 gençle En Uzun İftar Sofrası' programına telekonferansla katılan Cumhurbaşkanı öğrencilerin sorularını cevapladı. Öğrencilerden birinin Adalar'da akıbeti bilinmeyen 978 kayıp atla ilgili sorusuna Erdoğan bu sürece nasıl gelindiğini kısaca değindi. Adalar'da atların satın alınması ve atların korunmasını Kadir Topbaş ve Mevlüt Uysal döneminde kendilerinin planladığını belirten Cumhurbaşkanı, İstanbul'da yönetimi kaybetmeleri nedeniyle bu projelerini hayata geçiremediklerinden bahsetti.

Hayvan hakları konusunda sıkça konuşan kişilere atıfta bulunan Erdoğan, kayıp atlar konusunda sesini çıkarmayanların "ikiyüzlülük" yaptığını söyledi. Ayrıca Erdoğan atlar üzerinden İBB yönetimini de topa tuttu. Erdoğan konuşmasında "İstanbul'un atlarına dahi sahip çıkıp hesabını veremeyenlerin diğer konularda neler yaptıklarını düşünmek bile istemiyoruz." sözleriyle İmamoğlu yönetimini eleştirdi.