Erdoğan'ın müjdeleri için 5 farklı senaryo

Geçtiğimiz Cuma günü basına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeleri olduğunu ve bunları KKTC Parlamentosu'nda açıklayacağını söylemişti.

Bu haberin üzerine Türk basınında Erdoğan’ın 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıldönümü törenlerinde Lefkoşa’da ne söyleyeceği araştırılmaya başlandı.

CNN Türk Lefkoşa temsilcisi Ömer Bilge konu hakkında çarpıcı bilgiler verdi. Bilge'nin haberine göre yetkililer nelerin açıklanacağına dair herhangi bir bilgi vermezken kulislerde 5 farklı senaryonun konuşulduğu aktarıldı.

1. SENARYO: AZERBAYCAN İLE KKTC ARASINDA DİPLOMATİK İLİŞKİ

Erdoğan'ın uzun zamandır hazırlıkların yapıldığını söylediği ilk müjdenin Azerbaycan’ın KKTC ile diplomatik ilişki kurma kararını alması olabileceği düşünülüyor. Azerbaycan Meclisi dostluk grubundan 5 milletvekilinin Lefkoşa’da 3 gündür temaslarda bulunması söz konusu ihtimali güçlendirdi.

2. SENARYO: MARAŞ'A DÖNÜŞ ÇAĞRISI

İkinci senaryo ise KKTC'de uzun zamandır kapalı olan Maraş için olması bekleniyor. Kente ikinci ziyaretini yapacak olan Erdoğan, millet bahçesi ve restorasyonu tamamlanan Bilal Ağa Mescidi (Vakıflar Cami) açılışını gerçekleştirecek.

Erdoğan’ın yapacağı çağrıyla birlikte KKTC hükümetinin kentin bir bölümünü askeri bölge statüsünden çıkarması ve mülkü bulunan Rumları kente dönme çağrısı yapması bekleniyor.

Bu ihtimal Atina'yı ve Rum yönetimini en çok korkutan senaryolardan biri. Çünkü bölgede mülkü bulunan çok sayıda Rum, geri dönüşe şimdiden razı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’nin Gazimağusa kenti yakınlarına Türk donanmasının kullanımına sunulacak yeni bir deniz üssü yapılacağını açıklayabilir.

4. SENARYO: DOĞALGAZ MÜJDESİ VEREBİLİR

Erdoğan'ın açıklama ihtimali olan konular arasında doğal gaz müjdesi olabileceği de söyleniyor. Daha önce müjde vereceğini söylediğinde bulunan doğal gaz rezervlerini açıklayan Erdoğan'ın bu kez Kıbrıs adası açıklarında doğal gaz rezervi bulunduğunu açıklaması olasılıklar arasında yer alıyor.

5. SENARYO: GEÇİTKALE’YE DAİMİ ÜSSÜ

Türkiye, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nın ardından Türk savaş uçaklarının iniş yapabilmesi amacıyla inşa edilen ancak atıl kalan Geçitkale askeri üssünü daimi SİHA üssüne çevirebilir.