CHP'li İstanbul, İzmir ve Antalya'ya iflas uyarısı

CHP yönetimindeki büyükşehir belediyelerin artan borcu bir süredir ülke gündeminde önemli bir yer işgal ediyordu. Özellikle son 2,5 yılda İBB'nin artan borçları sonrası kamuoyunun dikkatini çeken husus sonunda uluslararası kuruluşlar tarafından da dillendirilmeye başlandı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İstanbul, İzmir ve Antalya büyükşehir belediyelerinde artan borçlar hakkında dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Ekrem İmamoğlu, Tunç Soyer ve Muhittin Böcek gibi CHP'li başkanların elinde bulunan belediyelerin toplam borcunun 62,2 milyar TL olduğu ortaya çıkarken, İstanbul ve İzmir'de 30 ay önce bu makamlara gelen başkanların 2,5 yılda varolan borçları katlamaları büyük dikkat çekti.

EKREM İMAMOĞLU 100 MİLYAR TL BORÇ BIRAKABİLİR

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun verdiği bilgilere göre, AK Parti döneminde 28 milyar TL olan İBB'nin borcu mevcut şartlarda 43 milyar lira oldu. Bu borcun 2022 yılında borç riskinin 73,1 olması bekleniyor. Göksu'ya göre İmamoğlu yönetimi 2024 yılında İstanbul'a 93 milyar liralık borç bırakabilir.

İZMİR'DE BORÇ İKİYE KATLANDI

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanı Tunç Soyer döneminde borç, diğer başkan Aziz Kocaoğlu'na göre 5 kat artmış vaziyette. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, 12 milyar TL olan borcun olduğunu belirterek geçmiş dönem borcunun 2,5 milyar TL olduğunu ve böylelikle borcun 5 kat arttığını belirtti.

ANTALYA'DA BORÇ ARTIYOR

CHP'li Muhittin Böcek'in yönettiği Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut borcu 7,2 milyar TL olarak hesaplandı. Belediyenin aldığı yetkilerle birlikte son 30 ayda toplam 500 milyan TL borçlandığı ifade edildi.

BORÇLARI BÜTÇELERİNİ GEÇİYOR

Bu üç büyükşehir belediyesinin borçlarının bütçelerini geçmesi uluslararası kredi kuruluş Fitch Ratings'in de dikkatini çekti. Kuruluş raporunda bu belediyelerin iflasın eşiğinde olduğunu yazdı.