HDP'den CHP ve İYİ Parti'ye eleştiriler

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi muhalefet cephesinde tartışmalar bitmek bilmiyor. HDP ile biraraya gelmek istemeyen İYİ Parti'nin şartları sonrası HDP söylemlerini sertleştirmeye başladı.

CHP ve HDP'nin özellikle yerel seçimdeki işbirliğine rağmen HDP ile ilişkilerini reddetmeleri HDP tarafından tepkilere yol açmaya başladı.

HDP Milletvekili Garo Paylan, Artı TV'de katıldığı bir programda konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Paylan programda şu ifadeleri kullandı:

"Muhalefette bir cesaret eksikliği var. Cumhur İttifakı tarafından 'Vay siz HDP ile beraber misiniz' diye imtihana sokuluyorlar. Esas bizim bunu sormamız lazım, biz sanki İYİ Parti ve CHP ile birlikte olmaktan çok mu mutluyuz? Çok mu bu durumdan hazzediyoruz? Hayır.

Çünkü biz kendi ideallerimizin iktidar olmasını isteyen bir siyasi partiyiz. İYİ Parti ile sonuç olarak pekçok noktada ayrışıyoruz. Ama memleket büyük bir karanlığa doğru sürükleniyor. Bu konuda da biz gerçekten büyük bir sorumluluk alarak İYİ Parti ile de CHP ile de Saadet Partisi ile de Deva ile de Gelecek ile de, ki geçmişte de bu siyasi partilerle pekçok sorunlarımız olmasına rağmen, ülkeyi bu uçurumun kenarından kurtarma sorumluluğunu almamız gerekir diyoruz. Bu sorumluluğu da hep beraber alalım diyoruz.

Ama baktığımızda Cumhur İttifakı'nın temsilcileri Erdoğan ve Bahçeli, ne zaman ki 'Vay siz HDP ile birlikte misiniz?' deseler 'Aman tövbe vallahi bizim HDP ile işimiz yok' diyorlar. İşte bu büyük bir sıkıntı."