İmamoğlu'ndan skandal çeşme israfı

İBB Başkanlığı adaylığı sürecinde basına verdiği demeçlerde sıklıkla İBB'nin büyük israflar yaptığını, kaynakların boş yere akıtıldığını söyleyip "İstanbul nimet nimet" diyen İmamoğlu 2 yıllık başkanlık sürecinde daha önce eleştirdiği hataları yapmaya devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmesine rağmen sanki kendileri yapmış gibi kamuoyuna restorasyon servisi yapan İBB'nin yalnızca çeşmenin musluğunu taktığı ortaya çıkmıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile beraber açılışını yaptığı çeşmenin başka kurumca yapıldığının ortaya çıkmasının ardından büyük tepkilere yol açmıştı.

3. Ahmed Çeşmesi ile ilgili aylar sonra skandal bir gerçek daha ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Meclis Denetim Komisyonu 2020 Yılı Denetim Raporu'na göre çeşmenin restorasyonunda katkısı bulunmayan CHP'li İBB büyük bir israfa imza attı.

Tarihi çeşmeden su akıtılması için 6 bin TL ödeyen İBB, çeşmenin misafirlere hediye edilmek üzere hazırlanan maketine toplam 61 bin 900 TL ödeme yaptı. Özetle, İmamoğlu yönetimi çeşmeye yaptıkları harcamanın 10 katını reklam çalışmasına ayırdı.