İnce'nin Memleket Partisi son adımı da attı

CHP'de olaylı kongre süreci sonrası partiyi kurtaramayacağını söyleyip ayrılan ve daha sonra parti kurmaya karar veren eski milletvekili Muharrem İnce kuruluş için son adımı attı.

Memleket Partisi'nin resmi kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı'na teslim edildi.

Dilekçeyi bakanlığa kurucular kurulu üyelerinden Mehmet Ali Çelebi, Gaye Usluer, Serkan Ufuk Akgün ve Hakkı Akalın verdi.

GENEL SEKRETER VE PARTİ SÖZCÜSÜ NETLEŞTİ

Memleket Partisi'nde daha önce açıklandığı gibi genel sekreterin de ağırlığının olduğu, kurullarının CHP'ye nazaran genel başkana daha az bağımlı kılındığı bir parti düzeni olarak tahayyül ediliyor. Bunun için tüzüğe hassasiyetle yaklaşıldı. Bu minvalde kurmaylarının güçlü isimlerden oluşmasını isteyen İnce, genel sekreterlik için Hakkı Akalın'ın olmasını isterken parti sözcülüğünde ise Gaye Usluer'de karar kıldı.

NE OLMUŞTU?

CHP'de yapılan Kurultay sonrası Muharrem İnce ve listesi partiden adeta kapı dışarı edilmişti. 10 Aralıkçılar olarak adlandırılan ve Kemalist çizgiden uzak olduğu söylenen yapıya karşı tamamen tasfiye edilen İnce ve ekibi partiden Atatürkçü çizginin uzaklaştırdığını iddia etmişti. Bunun üzerine bir dizi görüşmeler yapan İnce, önce 1000 Günde Memleket Hareketi başlatmış ve yurdun çeşitli yerlerini ziyaret etmişti. Ardından yaptığı ziyaretlerden memnun kalmış ve yeni parti kurmaya karar vermişti.