İYİ Parti: Turkovac değil BioNTech aşısı olun

Türkiye'nin geliştirdiği ilk koronavirüs aşısı olan Turkovac için İYİ Parti'den şaşırtan bir çıkış geldi. İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray yaptığı açıklamada vatandaşlara bu aşıdan değil BioNTech aşısından olmaları çağrısında bulundu.

Turkovac'ın tıpkı Çin Halk Cumhuriyeti tarafından üretilen Sinovac gibi koruyuculuğunun düşük olduğunu iddia eden Çıray, "Bu aşı, Sinovac'ın eşdeğeridir. Koruyuculuk oranları düşük. Şimdi koruyuculuk oranları düşük olan bir aşıyı tekrar vatandaşımıza yapmak, onları adeta yeni varyantlar karşısında korumasız duruma düşürmektir. Hükümete şunu tavsiye ediyorum: BionTech’ten, yani messenger RNA aşılarından vazgeçmesinler" dedi.

Hükümetin Hıfzısaha'yı kapattığını ve bu konuda büyük bir hata yaptığını ilave eden Çıray, "Hıfzısıhha'yı kapattıkları için aslında bir merkezde yapılması gereken aşı araştırmalarını 13 ayrı yerde yaptılar. Çok geciktiler, hala faz çalışmalarını bitiremediler. Turkovac diye ilan ettikleri, Sinovac'ın eşdeğeri olan aşıyı sanki yeni bir buluşmuş gibi ortaya koymaya çalışıyorlar. Tabii ki Türkiye'de aşı yapılmasından çok memnun oluruz. Geçmişte bizim yönettiğimiz Türkiye'de Hıfzısıhha açıkken Türkiye aşı üretti. Hatta Cumhuriyet’in ilk yıllarında aşı üreterek yabancı ülkelere de gönderdi. Türkiye'nin aşı yapması yeni değil." ifadelerini kullandı.