Son seçim anketinde hiçbir ittifak iktidar olamıyor

Siyasette erken seçim sesleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ret kararları sonrası rafa kaldırıldı. Artık erken seçim konusunda yüksek perdeden konuşmayan muhalefet 2023 seçimlerine odaklanmış durumda.

Tüm partiler artık 2023 için planlamalarını yaparken Kadir Has Üniversitesi'nden çok tartışılacak bir seçim anketi sonucu geldi. Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Grubu ile Global Akademi ortaklığında düzenlenen anketten çarpıcı sonuçlar çıktı.

2021 yılına ait Türkiye eğilimleri anketinde; 26 ildeki kent merkezlerinde ikamet eden 18 yaş ve üzeri bin kişi ile görüşme gerçekleştirildiği aktarıldı. Katılımcılara sorulan, "Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna cevaplar şu şekilde oluştu:

MİLLET ERKEN SEÇİM İSTEMİYOR

Katılımcılara sorulan “Haziran 2023’te yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin öne alınmasına gerek var mıdır?” sorusuna yüzde 64,5 oranında “Hayır” cevabı çıkarken, "Evet" diyenlerin oranı yüzde 16,9 olarak ölçüldü. "Fikrim Yok" diyenler ise yüzde 18,6 oldu.