Kılıçdaroğlu: Suriyelileri geri göndereceğiz

2023 seçimlerinde muhalefetin ortak Cumhurbaşkanı adayı olma hazırlıklarına başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vaatlerini sıralamaya başladı.

Sosyal medya hesaplarından videolar paylaşan Kılıçdaroğlu, son videosunda Suriyeli göçmenler konusunu konuştu.

Türkiye'nin bazı illerinde Suriyeli sayısının Türk vatandaşlardan daha fazla olduğunu ve ülkedeki toplam Suriyeli sayısının 3 milyon 600 bin olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bu nüfus nedeniyle çok ciddi şikayetler aldıklarını belirtti. Geçinemeyen ve işsiz kalan insanların kendilerine Suriyelileri şikayet ettiğini ve bu problemin önümüzdeki süreçte daha büyük açmazlara toplumu sürükleyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bu sorunu çözeceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının devamında satır başları şu şekilde:

İnsani boyutuyla ele alacağız sorunu ve çözeceğiz.

Şanlıurfa’da bir sabahçı kahvesine gitmiştim. Oradaki sabahçı, işsiz insanların gelip, nasıl iş bulduklarını görmek istemiştim. Sabahçı kahvesinde insanlar oturuyor. Bir kamyon veya kamyonet geliyor. Birisi iniyor aşağıya, ‘15 kişi veya 20 kişi’ diyor ve insanlar binip gidiyor. Yaşlı bir adama, ‘Sen niçin gitmedin’ diye sorduğumda, ‘Benim ailem kalabalık, 120 lira günlük olabilirse ben ancak gidebiliyorum çalışmaya. Suriyeliler geldi. Çok daha ucuza çalışıyorlar. 50 liraya, 60 liraya gidiyorlar. Saat de yok. Dolayısıyla ben 50-60 lirayla ailemi geçindiremiyorum’ dedi. Bu, bir sabahçı kahvesinde bana söylenen.

Gidin İstanbul’a, gidin İzmir’e, gidin Kayseri’ye, efendim Hatay’a, Kilis’e, Gaziantep’e gidin, buna benzer yüzlerce olay, yüzlerce manzara görürsünüz. Bu sorunu çözmemiz lazım.

Öncelikle Suriye ile ilişkilerimizi düzelteceğiz. Büyükelçilikleri açacağız.

Ben Avrupa Birliği’ne gittiğimde bana Suriyeli mültecilerden şikayet ettiler. Onlara şunu söyledim: ‘Neden şikayet ediyorsunuz? Mülteciler geldi diye mi? Peki. Suriye’de kan gövdeyi götürürken sesiniz çıkmıyordu. Mülteciler, Türkiye’ye gelirken sesiniz çıkmıyordu. Ne zaman sizin kapıya dayandılar, bağırmaya başladınız.’ ‘Peki nasıl çözülecek’ diye bana sordular. Dedim ki: ‘Elinizi cebinize atacaksınız. Suriyelilerin yolunu, okulunu, hastanesini, kreşini her şeyini yapacaksınız. Arkasından Suriyelileri biz kendi ülkesine göndereceğiz.’

Irkçılık yapmıyoruz. Bir daha söylüyorum. Suriyeliler bizim akrabalarımız ama onlar doğdukları topraklarda mutlu olurlar. Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimizi, huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz.

İktidar olduğumuzda, Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda, Suriye konusunu, Suriye sorununu, Suriyelilerin sorununu da 2 yıl içinde çözeceğim. Kararlıyım ve biz bunu yapacağız.