Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a talimat

Türkiye ve dünya gündeminde Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılara tepkiler gelmeye devam ediyor. En tuhaf tepkiler ise muhalif liderlerden gelmeye başladı.

Erdoğan'ın Filistin ve Mescid-i Aksa hassasiyetini bile bile Erdoğan'a sosyal medya üzerinden direktif gönderen muhalefet partisi liderlerine sosyal medya üzerinden tepki üstüne tepki yağdı. İşte muhalif liderlerinin Mescid-i Aksa'ya ilişkin açıklamaları ve Erdoğan'a çağrıları;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "İsrail'in yaptığı katliamdır. Erdoğan'a açık çağrı yapıyorum; BM'yi daha etkin olmaya zorlayacak girişimleri derhal başlat!"

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: "Türkiye olarak nasıl ki Azerbaycan için askeri destek sağlıyorsak. Filistin için de en az aynı desteği sağlamamız gerektiği kanaatindeyiz. Şimdi buradan iktidarı bu konularda adım atmaya davet ediyorum."

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: "Gün icraat günüdür. Mesele Kudüs'se, mesele Mescid-i Aksa ise gerisi teferruattır"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: " Gazze'ye yapılan saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu, vefat eden Filistinli kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. İsrail hükümetini bu saldırılara derhal son vermeye davet ediyorum."

MESCİD-İ AKSA'DA NELER YAŞANDI ?

İsrail polisi 7 Mayıs'ta yatsı namazı esnasında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek cemaat namaz kıldığı esnada plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırmıştı. Günlerdir devam eden Mescid-i Aksa saldırılarında çok sayıda Filistinli yaralanırken dün Hamas'ın İsrail'e roketlerle saldırı düzenlemesinin ardından İsrail savaş uçaklarıyla karşılık vermiş ve 9u çocuk 20nin üzerinde sivil hayatını kaybetmişti.