Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adaylarını tarif etti

Erken seçim için direten muhalefet cephesinde Cumhurbaşkanı adaylığı için tartışmalar devam ediyor. Birçok ismin öne çıktığı seçimler öncesi ortak aday dahil birçok seçeneği değerlendiren partiler, aday göstereceği isimler için kendi kriterlerini koymaya başladı.

Millet İttifakı'nın üyelerinden biri olan CHP'den Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, adaylık konusunda oldukça ketum davranıyor. Yardımcılarının çıkışlarına rağmen diğer partilerin tepkisini çekmek istemeyen Kılıçdaroğlu bu konuda oldukça temkinli.

Planlarını kurmaya başlayan Kılıçdaroğlu'nan kafasındaki Cumhurbaşkanı adayının siyasette aktif biri olmaması düşünülüyor. CHP'nin planlamasına göre Cumhurbaşkanı seçilecek kişi elindeki tüm yetkileri hemen TBMM'ye ve Başbakan'a devredecek.

Kılıçdaroğlu adaylık kriterleriyle ilgili olarak "Cumhurbaşkanı kriterlerimi saymıştım. En önemlisinin altını çizmek istiyorum: Millet İttifakı'nın adayı, nefsini terbiye etmiş biri olmak zorunda. Başkanlığın verdiği muazzam yetkilerle yozlaşmayacak, gücünü hızlıca Meclis'e ve Başbakan'a teslim edecek bilgelikte biri olmalı." sözlerini sarf etti.