İmamoğlu ve Yavaş'a Kılıçdaroğlu çelmesi

CHP'de 2023 seçimleri öncesi Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları yavaş yavaş yaşanmaya başlıyor. Habertürk TV'de Hülya Hökenek moderatörlüğünü yaptığı 'Enine Boyuna' programında gazetecilerin sorularını cevaplayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Kendisinin Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı sorusunu cevaplayan Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'ndan bir talep gelmesi halinde Cumhurbaşkanı adayı olabileceğini söyledi. Millet İttifakı ile konuşmadan bir isim zikretmenin yanlış olduğunu belirten CHP Lideri, "Bana sorulduğunda 'Cumhurbaşkanlığı onurlu bir görevdir' dedim. Talep gelirse olunur." dedi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için adı geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş için gelen soruları da yanıtladı. Önce Nagehan Alçı, bu iki adayın önünü  kesmek için mi adaylık sinyali verdiğini sordu, ardından ise Muharrem Sarıkaya, Kılıçdaroğlu'nun daha önce büyükşehir belediye başkanlarının birer dönem daha başkanlık yapmaları gerektiği sözlerini hatırlattı.

CHP Lideri ise, "Büyükşehir belediye başkanları bir dönem daha devam etmeli. Başarılarının sürekli olmasını isteriz. Elbette daha iyi yerlere gelebilirler, daha güzel yerlere gelebilirler. Burada hiçbir tereddütümüz yok bizim." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı seçilecek ismin dikkatli seçilmesi gerektiğini yoksa elde edeceği güçle makamdan ayrılmayacağını ima ederek, "Medya isimler, kişiler üzerine odaklanmış vaziyette. Yanlış buradan başlıyor. Seçilecek Cumhurbaşkanına o kadar büyük yetkiler veriyoruz ki, nefsine, duygularına hakim olmayıp 'Ben burada kalacağım' dediği andan itibaren bir başka felaketin kapısını açıyor." sözlerini sarf etti.