HDP ile ittifak sorusuna çarpıcı cevap

2023 seçimleri için çalışmalara başlayan ve her fırsatta erken seçim isteyen CHP'de en çok konuşulan konulardan biri de HDP ile ilişkilerin ne olacağı sorusu. Yerel seçimlerde CHP'nin adaylarını destekleyerek büyük bir işbirliğine imza atan HDP, her fırsatta ittifak istediğini bildiriyor. İYİ Parti ile ittifakını bozmak istemeyen CHP'de Kılıçdaroğlu'ndan konuyla ilgili çarpıcı bir cevap geldi.

Gaziantep’te Belediye Başkanları Çalıştayı'na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

Gelen sorulardan biri de CHP'nin HDP ile ittifak yapıp yapmayacağı sorusuydu. Kılıçdaroğlu, HDP'li birkaç ismin ittifaka hazır oldukları açıklamalarının hatırlatılması üzerine “HDP’nin ittifaka hazır olduğunu ilk defa sizden duyuyorum. Benim bildiğim genel başkanları açıklama yapıp, ‘Biz ittifak içinde değiliz. İttifak da yapmayacağız’ dedi. İttifak yaparlar, yapmazlar, böyle bir niyetleri var mı, yok mu, ben bilemem. Bizim ittifakımız bellidir. Kimlerle beraber masaya oturduğumuz bellidir. Yerel seçimlerde de diğer seçimlerde de kamuoyuna açıkladık. Türkiye’de iki ittifak var. Bir devleti soyulacak olan organ olarak görev alan bir ittifak var. Diğer ittifak da milliyetçi ve yurtseverlerin ittifakıdır. Biz ikinci ittifakta yerimizi aldık.” ifadelerini kullandı.