Kılıçdaroğlu'ndan olay vicdani ret yanıtı

Erken seçim için hükümete düzenli olarak baskı yapan ve Cumhurbaşkanı adayı olacağı konuşulan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu temaslarına devam ediyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin kurduğu "Kadesh Agenda" dergisinin yazarı gençlerle hem kahvaltı yapıp hem de gelen soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu'na çok çarpıcı bir soru soruldu.

İktidarı elde etmeleri halinde zorunlu askerlik uygulaması ile ilgili bir değişiklik yapıp yapmayacağı sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Emir komuta zinciri vardır. Askeri dünyada gri renk yoktur. Vicdani ret olayı son yıllarda ağırlıklı olarak gündeme gelen bir olay. Kamuoyunda tartışılabilir. Belli bir olgunluğa ulaşabilir. Siyaset kurumu bunu dikkate alabilir. Ama bunun belli bir olgunluğa ulaşması lazım. Ama vicdani rette bulundu veya onu savundu diye insanları tutuklamak, gözaltına almak asla doğru değil. Her düşüncenin kendi içinde saygınlığı vardır. Siyaset kurumu da her düşünceye kulak kabartmak lazım. Bu çerçevede olayın değerlendirilmesinden yanayım." ifadelerini kullandı.