Korucuların maaşlarına CHP ve HDP karşı çıktı

Ekonomiye ilişkin düzenlemeleri kapsayan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edildi.

Yapılan düzenlemeler arasında köy korucularının maaşları da yer alıyordu. 1985 tarihinden bu yana TSK'nın terörle mücadelede en büyük güçlerinden biri olarak kabul edilen köy korucuları normal devlet memuru statüsünde bulunmadıkları için maaşları memur maaşlarına göre daha düşük seviyede bulunuyor.

Meclis'te kabul edilen düzenlemeyle beraber asgari ücretinde altında maaş alan köy korucularının maaşları net olarak 2 bin 822 TL'ye yükseldi. Ancak bu zam teklifine CHP ve HDP'li milletvekilleri itiraz etti.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP ve HDP'nin ortak hareket ederek bu zamma tepki göstermesine “Bu, HDP’yi rahatsız eder çünkü HDP ve PKK bir dönem direkt olarak köy korucularını hedef aldı, onların ailelerine saldırdı ve şehit etti. HPD bundan rahatsız olur, çünkü PKK’nın partisi ama bundan CHP neden rahatsız oluyor? Ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum ve vatandaşımızın bunu bilmesi gerektiğini düşünüyorum” sözleriyle karşılık verdi.