Yavaş'ın komünist projesine sert tepki

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, koronavirüs pandemisinde uygulanan kısıtlama tedbirleri nedeniyle aylardır büyük zarara uğrayan yeme içme hizmeti veren esnaflar için 'Lezzet Ankara' isimli bir projeyi duyurdu.

Resmi Twitter hesabından projeyi açıklayan Yavaş bu gelişmeyi takipçilerine "Esnafımızın alın terini korumak adına %0 komisyonla "Lezzet Ankara" var. İşletmelerimizin menülerini sisteme girmesinin ardından portalımızı sizlerle buluşturacak olmanın heyecanını yaşıyoruz." tweetiyle paylaştı.

Proje kapsamında esnaftan yüzde 0 komisyon alacaklarını açıklayan Yavaş'ın projesine tepkiler yükseldi. Devlet eliyle yapılan bu projenin serbest piyasa ekonomisine aykırı olduğunu belirten birçok kişi özel sektörde bu işi yapan şirketlere devletin haksızlık ettiğini savundu.

Bu projeye karşı çıkanlarlardan biri de Yemek Sepeti CEO'su Nevzat Aydın oldu. Yavaş'ın tweetinin altına "Dünyada bir ilk olmuş başkanım. Rekabet güzel şey. Sizi seviyoruz" yorumunu yaparak şaka yoluyla tepki gösteren Aydın, ardından asıl tepkisini koyarak, "Şaka bir yana rakip olmayan bir devlet kalmıştı. %0 da az olmuş, üzerine para verilmeli." tweetini attı.

Tepkilerinde bununla da yetinmeyen Aydın, bir takipçisinin "Yarın sen de bi iş kurarsın sana da rakip olur devlet. Böyle saçmalıklara girmemek lazım. Yine herkes Yemeksepeti kullanmaya devam edecek ve bu portal için yapılan kamu kaynakları çöp olmuş olacak. Devletçi/komünist rüyalar görmeyin artık yalvarırım." tweetini beğendi.