Akşener'den hükümete Afganistan eleştirileri

Daha önce Türkiye'nin Libya, Suriye, Doğu Akdeniz gibi askeri dış politikalarına karşı çıkan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bu kez Afganistan için konuştu.

NATO’nun Afganistan'da Kararlı Destek Misyonu görevini sona erdireceğini açıklamasının ardından özellikle Kabil Havalimanı'nın hangi ülke tarafından kontrol edileceği uluslararası arenada büyük bir merakla bekleniyor. NATO Zirvesi'nde Türkiye'nin öncülüğünde bir birliğin havalimanını işletilmesi konusunda Erdoğan ve Biden anlaşmaya varmıştı.

Türkiye'nin halihazırda 6 yıldır sürdürdüğü havalimanın işletilmesi görevinin devam ettirilmesi için ABD'den, Türkiye'ye teknik bir ekip ziyaret gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili olarak TBMM grup toplantısında konuşma yapan Akşener bu mutabakata karşı çıktı. Akşener, Erdoğan'a seslenerek "ABD, Afganistan'dan çekiliyor ama aklı oradaki havaalanında kalıyor. Buradan Sayın Erdoğan'ı uyarıyorum. Sayın Erdoğan, Afganistan'ı kim bu hale getirdiyse bırak o toplasın. Böyle diplomasi olmaz. Sayın Erdoğan'ın cumhurbaşkanı sıfatıyla öncelikli görevi kendi milletinin huzur ve refahını sağlamaktır." ifadelerini kullandı.