Akşener'in çatı adayı Ekrem İmamoğlu

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür bugünkü köşesinde çok dikkat çekici bir yazıyı kaleme aldı. Muhalefetin son dönemlerde artan erken seçim isteği ve Akşener'in dile getirdiği ortak aday tartışmalarına katılan Övür, "Ekrem benim oğlum gibidir" başlıklı bir yazı paylaştı.

Yazısında muhalefetin erken seçim isteğini ve Akşener'in çatı aday formülünü kaleme alan Övür, CHP'nin erken seçim isteğinin iktidar değişiminden daha çok kendi içinde bir "dip dalga"dan çekindiği için istediğini yazdı.

Kendi seçmenlerinin dahi Kılıçdaroğlu ve Akşener'in adaylığına inanmadığını yazan Övür, "Ama bunların arasında bir isim var ki, o hiç gündemden inmiyor: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu." ifadelerini kullandı. Yazar, yazısının ilgili bölümü şu şekilde :

"Zaman zaman Başkan Erdoğan üzerinden devreye girip kendisini hatırlatması da boşuna değil. O makama başından beri hazırlanıyor. Daha İstanbul'a başkan seçilmeden önce yakınındaki bir CHP'liye, "Merak etme, CHP'nin bu kronik yapısını değiştireceğim" diyen bir isim.

Aslında Akşener-İmamoğlu ilişkisine yakından bakıldığında o da bu projeye sıcak bakıyor. Aralarında çok özel ve siyasi bir ilişki olduğu gizli saklı değil. Akşener'in yakın çevresine, zaman zaman "Ekrem benim oğlum gibidir" dediği, hatta engel olma ihtimali nedeniyle Mansur Yavaş'ı sevmediği ve öne çıkarılmaması gerektiği kulislerde hep konuşuluyor.

Buna İstanbul sermayesi ve küresel dostları da eklediğimizde 2023'te kimin Millet İttifakı'nın adayı olacağı çok net ortaya çıkıyor. Buna Kılıçdaroğlu veya CHP yönetimi de itiraz edemez.

Anlayacağınız siyasetçiler, araştırmacılar kim aday olacak tartışmasını sürdüredursun, İstanbul Büyükşehir'de 120 kişiden oluşan bir ekip, "o makam" için çalışıyor ve günü geldiğinde de ortaya çıkacak. Bu noktada İmamoğlu aday olursa, İstanbul AK Parti'ye geçer diyenlere de şu cevap veriliyor:

"İstanbul, Ekrem'in umurunda değil."

Ne dersiniz, yapraklar bunu da alkışlar mı?"