AK Parti'den Batı'ya Afgan mülteci resti

MKYK Toplantısı'nın bitmesinin akabinde kameraların karşısına geçen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in gündeminde Afgan mülteciler ve son zamanlarda özellikle batı basınında artan Türkiye'nin bu mülteciler için toplanma merkezi kurulması fikri yer alıyordu.

Batılı ülkelerin Türkiye'yi bu konuda öne sürmesine tepki gösteren Ömer Çelik, bu istekleri kabul etmeyeceklerini açıkça söyledi.

Afganistan'dan gelen göçlere karşı bazı ülkelerden gelen "maddi yardımda bulunalım" fikirlerini hatırlatan Çelik, "Bir takım devletlerden açıklama yapılıyor. Türkiye'de şöyle bir mekanizma kuracağız ya da Türkiye'ye Afganistan'dan gelecek göç için biz daha fazla maddi yardımda bulunalım. Bütün bunların hepsi saygısızlıktır" dedi.

Türkiye'nin halihazırda pekçok mülteci barındırdığına atıfta bulunan Çelik, "Türkiye'nin bir tane daha mülteci alacak, bu gücü kaldıracak kapasitesi yoktur. Türkiye bu kadar yükü, bütün uluslararası toplum adına bu insanlar ölmesin diye yerine getirmiştir." ifadelerini kullandı.

İngiltere'den yapıldığı iddia edilen ancak daha sonra BBC Türkçe tarafından düzeltilen haberi hatırlatan Çelik, "Bu devletler adına konuşanlar, bu siyasetçiler bilsinler 'Türkiye göçmen kampı değildir, Türkiye toplama kampı değildir, burası yol geçen hanı da değildir.' Türkiye Cumhuriyeti devleti, sınırlarına hakimdir. Dolayısıyla Türkiye'ye sormadan yapılan açıklamaların gözümüzde değeri yoktur. Hepsi yok hükmündedir, Türkiye egemen bir devlet olarak kararını kendisi verir." sözlerini sarf etti.