Kiralık milletvekili devri kapanıyor

Geçtiğimiz seçimler öncesi yeni kurulan İYİ Parti'nin seçimlere katılabilmesi için 15 milletvekilini kiralayan CHP'nin kararı büyük tepki çekmişti.

Parlamenter sistemde daha önce de yaşanan milletvekillerinin belirli tekliflerle başka partilere geçmesi bu kararla birlikte bambaşka bir boyut atlamıştı.

Yeni kurulan ancak teşkilatlanmalarını tamamlayamayan partilerin normal şartlar altında genel seçimlere girmesi mevcut Siyasi Partiler Yasası'na göre oldukça zordu. Bu sebeple partiler arasında milletvekili transferi yapılarak yeni kurulan partinin Meclis'te grup kurması sağlanıyor ve seçimlere katılabiliyordu.

AK Parti yaptığı son çalışmada yasanın açığını kapatacak yeni bir formül geliştirdi. Buna göre Siyasi Partiler Yasası'nın 36. maddesine yeni bir düzenleme getiriliyor.

Mevcut yasaya göre seçimlere katılabilme şartı olarak; Türkiye’nin yarısında teşkilatlanmak, büyük kongresini yapmak veya TBMM'de grubu olmak gerekiyordu.

Yeni düzenlemeyle beraber TBMM'de grubu olma şartı kaldırılacak. Böylelikle seçimlere girmek için diğer partilerden milletvekili kiralama devri sona eriyor.