PKK'nın istediği iki bakanlığı açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber'de gündeme ilişkin sorulara cevap verdi.

Soylu'nun gündeminde yer alan konulardan biri CHP eski milletvekili Dursun Çiçek'in açıklamalarıyla başlayan ardından CHP milletvekili Gürsel Tekin'in sözleriyle devam eden HDP'ye iki tane bakanlığın verilmesi düşüncesiydi. -

Soylu bu konu hakkında gelen bir soruya karşılık Türkiye'nin hiç bilmediği deşifre etti. CHP'nin 2023 seçimlerinde iktidar olması durumunda HDP'ye bakanlık verebilme ihtimali üzerine sorulan soruya fikrinin değil bilgisinin olduğunu söyleyen Soylu, meselenin sadece bakanlıklardan ibaret olmadığını söyledi.

HDP'nin bakanlıklarda adamlarının da olmasını istediğini söyleyen İçişleri Bakanı, "Mesele sadece iki bakanlık değil, hangi bakanlıklar olduğu belli. 6-7 aydan beri konuşuluyor. Biri başkan yardımcılığı direkt Kandil, öteki de Kültür ve Turizm Bakanlığı. Yok derlerse can yakarım. Bunu direkt Kandil söylüyor. Milli Savunma'yı da verir bunlar." ifadelerini kullandı.

Soylu sözlerini bu pazarlıklarla ilgili bakanlıkta belgelerinin de olduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı'nın bu belgeleri kamuoyu ile paylaşıp paylaşmayacağını ise açıklamadı.