Süleyman Soylu Habertürk'te neler söyledi?

Türk siyasetinin gündeminin bir numaralı maddesi mafya lideri Sedat Peker'in paylaştığı Youtube videoları oldu

Paylaştığı videolarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu hedef alan, birçok iddiada bulunan Peker'in açıklamaları özellikle muhalefet cephesinde geniş yankı uyandırmıştı. Mafya liderinin açıklamalarını dikkate alıp birçok iddia ortaya atan muhalefetten Süleyman Soylu'nun istifa etmesi için büyük bir baskı gelmişti.

Birçok açıklamanın üzerine inisitayif alan Soylu büyük bir cesaret örneği göstererek dün Habertürk TV'de kendisine muhalif 2 gazetecinin de dahil olduğu bir programa çıktı. Soylu, Kübra Par'ın moderatörlüğünde Merdan Yanardağ, İsmail Saymaz, Mehmet Akif Ersoy ve Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı.

Sedat Peker'in açıklamalarından 15 Temmuz'a ABD'nin Türkiye'ye karşı hareketlerinden uyuşturucu operasyonlarına kadar birçok konuda açıklama yapan Soylu'nun açıklamalarının satırbaşları şu şekilde;

→ Bir organize suç şüphelisinin, suçlusunun, yıllarca Türkiye'de herkesin bildiği, tanıdığı, hayatının nereden geldiği belli olan bu ismin iftiraları, iddiaları saçmadır. Bu iddialarla muhatap değiliz, bunu doğru bulmuyoruz.
 

Türkiye bunlarla (terör ve uyuşturucu) mücadele ederken sanki birileri Türkiye'nin sahayı temizlemesinden ya ürkerek ya da son kaleyi kaptırmamak için bir hamleye gidiyor.
 

→ Yıl 2005. Ben Başbakan Yardımcısıyım. AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu. Başbakan Davutoğlu. 7 Haziran seçimleri öncesi MYK toplantısında "Biz HDP ile anayasa yapabiliriz" dedi.
 

→ Davutoğlu, MYK üyelerine "Hepinizin odalarında neler konuştuğunu dinletiyorum ve biliyorum" dedi.
 

→ Davutoğlu, Cumhurbaşkanımızı Külliyeye sıkıştırmak istiyordu.
 

→ Erhan Tuncel ile Sedat Peker'i kim ortak yapar? Bu sorunun cevabını bana verin. Erhan Tuncel kim? Sedat Peker'e Erhan Tuncel'i kim emanet eder?
 

→ (Sedat Peker'e koruma verilmesi): Öğrendiğimde 2018'in ortalarından sonra İstihbarat Başkanı 'Bir operasyondayız, biraz sabredin' dedi. 'Biz bunları dinliyoruz, bir iş üstündeler, ne olursunuz sabredin' dedi. Netice itibariyle biraz sabrettik, sonra da aldık onları. 
 

→ (Atilla Peker'in gözaltına alınması): Bu adamın alınmasının sebebi o (Kutlu Adalı cinayeti) değil, yapılan ihbarla, ruhsatsız tabanca sebebiyle alındı. (Kutlu Adalı cinayeti) Tam da bunun için alınması lazım. Bugün bunun için, alınması için Emniyet Genel Müdürlüğüne, KOM Dairesine yazı yazdırdım.
 

→ Bir devlet bürokratının, bir sivil siyasi partide aktif pozisyonda yer almasına karşıyım.
 

→ Korkut Eken gibi tiplerin, geçmişte yaptıkları görevlerden dolayı, Cevdat Öneş, Mehmet Eymür gibi tiplerin bugün hala söz söylemelerinin devlet adabıyla uyuşmadığına inanan bir insanım.
 

→ Mehmet Ağar'ın bir marinada görev alması doğru değil, ben olsam 48 saat içinde ayrılırım.
 

→ İstanbul'da 2018'de başlayan soruşturma emniyetten 2019 galiba Kasım ayında, suç örgütü ele başısı yurt dışına çıktı. Emniyet'ten dosya fezlekeyle adliyeye gitti. Adliyeden üç gün sonra yurt dışına çıktı. O tarihten, bundan 3 ay öncesine kadar İstanbul Emniyet Müdürü 'bu dosyayı ne yapacağız' dediği zaman 'gereğini yerine getirin' dedim. İşlem niçin yapılmadı? Bunun sorumlusu ben değilim. Ben bu meselenin nasıl olduğunu, hukuki izahatını isteyeceğim.
 

→ 10 bin dolar meselesinde savcıya konuşacağım. Bu kişi siyasetçidir.
 

→ (Sedat Peker'in Interpol tarafından kırmızı bültenle arması talep edildi mi?):  İçişleri, Adalet Bakanlığı Peker'le ilgili mücaadele ettik. Difüzyon denilen bölüme aldılar. Biz FETÖ'cüleri de aynı sebeple kırmızı bültenle arayamıyoruz.
 

→ (Sedat Peker-FETÖ ilişkisi): Bir taraftan FETÖ'ye burada methiyeler dizeceksin öyle mi? Çocuklarını mürebbiyeye verdin dedim. Daha da kötüsü var. ByLock konuşmalarını biliyoruz. Onun için nelerin ifade edildiğini tek tek biliyorum.
 

→ (İstifa etmeyi hiç düşündünüz mü? sorusu): İstifa etmeyi hiç düşünmedim.