Tanju Özcan'ın teklifi mecliste oylanamadı

Yaklaşık 4 bin Suriyeli sığınmacıyı Bolu'dan atmak için kentte yaşayan yabancı uyrukluların su ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapmayı teklif eden Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kendi komisyonuna takıldı.

Bolu Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından incelenen öneri oylanamayacağı gerekçesiyle eylül ayında gerçekleştirilecek toplantıya ertelendi.

Toplantıda konuşan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Hüseyin Ekrem Serin, “Konuyu Plan ve Bütçe Komisyonu arkadaşlarımızla görüştük. Şöyle bir kanıya vardık. Su abone kayıtlarında bulunan bilgilerde yeterli bilgiye sahip değiliz. Uyruklarla ilgili herhangi bir bilgi söz konusu değil. İl Göç İdaresi’ne herhangi bir yazı yazılması kanısındayız. Kaç tane dijital, kaç tane mekanik su sayacı kullanan var, kaç tane abone var bunları bilmek durumunda değiliz. Ayrıca kanun ve mevzuatlara uygun olması düşüncesindeyiz. Daire müdürü ve başkan yardımcısı arkadaşımızın da bize bu kısa süre içerisinde ulaştıramayacağı için sağlıklı bir bilgiye sahip olamayacağımız düşünerek herhangi bir karar almadık. Bunun bir sonraki meclis toplantısında görüşülmesi üzerine görüş birliğine vardık” ifadelerini kullandı.

Tanju Özcan ise açıklamaları yeterli bulmayarak bu karara tepki gösterdi. Özcan, “Komisyonun bu raporu vermemesini üzüntüyle karşılıyorum. Komisyon toplanabilirdi. Birbirimizi kandırmayalım. Ben bunun toplanmamasının arkasındaki sebepleri anlatacağım. Komisyon bu konuda karar verebilirdi. Ben bu konuyu Türkiye tartışsın diye gündeme getirdim. Bana batan bir şey mi vardı? Ben bunları sorumlu bir vatandaş olarak söyledim. Ben bunları söylerken halkın tercümanlığını yaptım. Bu konu ulusal basında tartışılsın, siyasiler bunu tartışsın. Bir politika oluşturalım. Geri adım atmayacağım. Benim maksadım bu konuyu gündeme getirmekti” dedi.