Karamollaoğlu'ndan kızdıracak Taliban sözleri

ABD'nin Afganistan'da Taliban'a tarihi bir mağlubiyet yaşamasının ardından ülkede tahliye çalışmaları tüm hızıyla sürerken bu gelişmenin yankıları Türk siyasetinde de yaşanıyor.

Fatih Altaylı'nın sunduğu 'Teke Tek' programının konuğu olan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun gündemindeki konulardan biri de Afganistan'da son yaşananlardı.

Taliban'ın ülkede kontrolü hızla ele geçirip ABD'yi mağlup etmesini değerlendiren Karamollaoğlu, "Ben meseleye doğrudan Taliban diye yaklaşmıyorum, Afganistan diye yaklaşıyorum. Afganistan kadim bir ülke. Bize hem birinci Cihan Harbi'nde hem de İstiklal Harbi'nde destek veren, daha sonra Cumhuriyet kurulduktan sonra da Türkiye'yi ilk ziyaret eden krallardan birisi, Afgan Kralı geldi." dedi.

Son gelişmeleri "emperyalizme karşı bir zafer" olarak değerlendiren Karamollaoğlu, "Afganistan'da son 40 yıldır, bunun son 20 yılı ABD'ye karşı olmak üzere bir bağımsızlık mücadelesi vardı. Bunlar sonunda galip geldiler. Bana göre ne derse desin ABD , yenik çıktı bu mücadeleden." ifadelerini kullandı.