F.Bahçe maçında kural hatası mı yapıldı?

Fenerbahçe Spor Kulübü, dün oynanan Alanyaspor-Fenerbahçe maçında kural hatası yapıldığı gerekçesiyle Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) başvuruda bulundu. Sarı lacivertli ekip maçın tekrar edilmesini istiyor.

Dün akşam oynanan ve 0-0'lık sonuçla tamamlanan Alanyaspor-Fenerbahçe maçının 28. dakikasında yaşanan pozisyon futbol camiasını ikiye böldü. Alanyaspor'un stoperi Steven Caulker, Fenerbahçe'nin forveti Enner Valencia'yı ceza sahası içinde yere düşürünce hakem Yaşar Kemal Uğurlu penaltı noktasını göstermişti. Daha sonra yapılan VAR incelemesinde pozisyonun öncesinde Valencia'nın ofsaytta olduğu tespit edilmiş ve penaltı kararı iptal edilmişti.

AHMET ÇAKAR "YANLIŞ", SELÇUK DERELİ "DOĞRU" DİYOR

Deniz Çoban ve Ahmet Çakar gibi eski hakemler pozisyonun penaltı olduğunu, IFAB'ın 11. kuralına göre Caulker'ın topa temas etmeden oyuncuyu düşürdüğü için ofsayta bakılmaması gerektiğini söylerken; Selçuk Dereli ise hakemin verdiği kararın doğru olduğunu söyledi.

IFAB'IN 11. KURALINDA (OFSAYT KURALI) NE YAZIYOR?

  • Topla oynama teşebbüsü ile topa doğru hareket eden ofsayt pozisyonundaki oyuncuya topla oynamadan veya teşebbüs etmeden veya rakibi ile top için mücadele etmeden önce faul yapılırsa ofsayt ihlali gerçekleşmeden önce olduğu için faul ile cezalandırılır.
     
  • Halihazırda topla oynayan veya oynamaya teşebbüs eden veya rakibi ile top için mücadele eden ofsayt pozisyonundaki bir oyuncuya ihlal yapıldığında, faul yapılmadan önce ofsayt gerçekleştiği için pozisyon ofsayt ile cezalandırılır.

FENERBAHÇE MAÇIN TEKRARINI İSTEDİ

Fenerbahçe yaptığı yazılı açıklamada pozisyonda hakem hatası değil kural hatası olduğunu ve maçın tekrar edilmesi için TFF'ye başvuracaklarını açıkladı. Kural hatasının dayanağı olarak IFAB kuralını gösteren sarı lacivertli ekip bildirisinde şunları paylaştı:

"Fenerbahçe Futbol A Takımımızın maçlarında, bu sene yaşadığımız ve aleyhimize olan açıklanamaz kararlara, dün gece itibarıyla bir yenisi daha eklenmiştir.

Süper Lig'in 38. haftasında Aytemiz Alanyaspor ile oynadığımız maçın 27. dakikasında, oyuncumuz Enner Valencia'ya ceza sahasında yapılan hareket sonucu maçın orta hakemi Yaşar Kemal Uğurlu penaltı kararı vermiş; hemen ardından VAR uyarısıyla penaltı pozisyonundan önce ofsayt olduğu gerekçesiyle penaltı kararı iptal edilmiştir.

Penaltı kararının iptali, dünya genelinde futbolun kurallarını belirleyen IFAB'ın ilgili maddelerinin açık bir ihlalidir.

Söz konusu hatanın hakem değil kural hatası olmasından dolayı maçın tekrarı gerektiği de tartışmasız şekilde ortadadır.

Konuyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonuna gereken başvurular gün içerisinde yapılacaktır.

Sezon başından itibaren kritik hatalarla maç sonuçlarımıza yapılan açık etkinin, bu son kararla geri dönülemez bir boyuta taşındığını vurguluyor; tüm camiamızın sabrını zorlayan bu durumun düzeltilmesini talep ediyoruz."