Futbolu kökten değiştirecek 5 yeni kural geliyor

Futbolda son dönemlerde en çok tartışılan konulardan biri oyun kurallarının değiştirilmesi gerektiği ile ilgili görüşler oldu. Kimi eleştirmenler oyun kurallarının çok eskide kaldığını, Z Kuşağı tarafından sıkıcı bulunduğu için izlenme oranlarının düşmeye başladığını ve oyunun gelecekteki varlığının tehlike altında olduğunu iddia ediyordu.

Bu konudaki son çıkış Avrupa Süper Ligi'ni kurma girişiminde bulunan Real Madrid Başkanı Florentino Perez'den gelmişti. Peres yaptığı açıklamada yeni neslin artık bu oyundan sıkılmaya başladığını belirterek oyun kurallarını değiştirebileceklerini açıklamıştı. Her ne kadar bu girişim başarısız olsa da futbolda oyun kurallarının değiştirilmesi gerektiği konusunda tartışmalar kesilmiş değil.

Bu konuda FIFA'dan radikal bir adım geldi. FIFA oyunu kökten değiştirecek 5 yeni kural üzerinde testlere başladı. Genç takım kategorilerindeki turnuvalarda denenmeye başlanan kurallar şu şekilde:

1) Karşılaşma süreleri 45'er dakikadan 30'ar dakikaya düşürülecek ve 2 devre halinde oynanacak. Maçların toplamı 60 dakika olacak.

2) Oyun durduğunda basketbolda olduğu gibi süre dondurulacak. Böylelikle zaman geçirmenin önüne geçilip sadece topun oyunda kaldığı süre boyunca müsabaka oynanabilecek.

3) Yeni kurala göre sınırsız oyuncu değişikliği yapılabilecek.

4) Taçlar, ayakla kullanılacak. Böylelikle rakip yarı sahada duran top organizasyonları yapılabilecek.

5) Sarı kart gören futbolcu, ceza olarak 5 dakika saha kenarında bekleyecek ve süre dolunca oyuna yeniden girebilecek.