İngiltere'de skandal Yahudi mektubu

Terör devleti İsrail'in Filistin'de uyguladığı soykırım uygulamalarına siyasetten olduğu kadar spor dünyasından da tepkiler geliyor. Dünyanın birçok yerinde mücadele eden sporcular İsrail'in zulmüne sessiz kalmıyor.

Bu tepkilerden biri de İngiltere kulübü Arsenal'in Mısırlı orta saha oyuncusu Mohamed Elneny'e aitti. Mısırlı milli oyuncu "Kalbim, ruhum ve desteğim seninle Filistin" sözleriyle İsrail'in zulmüne direnenlere destek tweeti atmıştı.

YAHUDİLERDEN ÇİRKİN MEKTUP

Dünyanın pek çok bölgesinde ekonomik gücü elinde bulunduran Yahudi lobisi bu mesajın bedelini ödetmek için harekete geçti. İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu milletvekili Tal Ofer, Arsenal'e ve kulübün sponsorlarına "derin endişelerini" ifade eden bir mektup yazdı. Endişelerinin dayanağı olarak da Elneny'nin paylaşımında Filistin yanlısı fotoğrafların kullanılması olarak gösterildi.

Bu mektubun üzerine İngiliz ekibinin sponsorlarından bir kahve markası olan Lavazza Group, kulüp ile görüşmeler yapacağını açıkladı. Şirket sözcüsü "Böyle bir mesajla ilgili kulüp hakkında endişelendiğimizi bildirmek için derhal Arsenal'e ulaşacağız. Bu yazının içeriği şirket değerlerimizle tamamen uyumlu değil. Lavazza Group, ırkçılığa ve antisemitizme karşı tamamen kararlıdır." açıklaması yaptı.

ARSENAL OYUNCUYU SAVUNDU AMA...

Bu açıklamaların üzerine Arsenal'den de açıklama yapıldı. Kulüp yaptığı açıklamada, "Arsenal'in tüm çalışanlarında olduğu gibi, oyuncularımız da kendi platformlarında görüşlerini ifade etme hakkına sahiptir. Bununla ilgili olarak Mo ile bu konuyu konuşuyoruz, böylece onun görevinin daha geniş anlamını anlıyor. Bir kulüp olarak, her türlü ayrımcılığa karşı koymaya ve bunları ortadan kaldırmaya kararlıyız ve yaşamın her alanında eşitlik ve çeşitlilik ihtiyacını savunmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

ADİDAS'A DA YAZDILAR

Tal Ofer ve Yahudi gazetesi Jewish Chronicle, Arsenal'in forma sponsoru Adidas'a da ulaşarak Elneny'nin tweeti için endişeli olduklarını söyledi. Adidas'tan şu ana kadar bir cevap gelmiş değil.

TARAFTARLAR ELNENY'NİN YANINDA

Kulübün orta yolu bulma çabalarına rağmen Yahudi lobisinin bu mektubu Arsenal taraftarını çok kızdırdı. Pek çok İngiliz taraftar Elneny'e destek mesajı atarken birçok kişi Yahudilerin bu sansür girişiminin anti-demokratik olduğuna vurgu yaptı.

Elneny'nin susturulma girişimine karşı "Elneny'yi Destekliyoruz" hashtag'i açılırken, Yahudi lobisine destek çıkan Lavazza Group için taraftarlar boykot kampanyası başlattı.