Ankara'da FETÖ'nün mahrem imamlarına operasyon

Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Siber Daire Başkanlıkları tarafından ortak olarak başlatılan FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifre edilmesine yönelik operasyon meyvelerini vermeye devam ediyor.

Yapılan çalışmalar sonucunda FETÖ'nün Jandarma Genel Komutanlığındaki 'mahrem hizmetler' yapılanmasında bulunan 61'i çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından ihraç edilmiş kamu görevlisi olmak üzere 102 'mahrem imam' tespit edilirken emniyet mahrem yapılanması içinde ise 15 şüpheli bulundu.

8 kişi 1'inci sınıf, 1 kişi 2'nci sınıf emniyet müdürü 15 şüphelinin, HTS analiz çalışmaları sonucu sözde üst düzey örgüt mensupları ve bağlı oldukları mahrem imamlarla çok sayıda iletişimde bulunduğu tespit edildi.

Haklarında örgüt üyesi olduklarına ilişkin ifade ve teşhis tutanağı olan, örgütsel kodlamalar ile örgüte yüksek derecede bağlı oldukları belirlenen, bu şekilde silahlı terör örgütünün emniyet mahrem yapılanması içerisinde yuvalandıkları belirlenen şüphelilerin tamamının, daha önce kamu görevinden atıldığı ve rütbelerinin söküldüğü öğrenildi.

Yapılan tespit çalışmalarının sonucu olarak 143 şüpheli hakkında Ankara merkezli 43 ilde gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ile Organize ve Mali Şube Müdürlüğü ekiplerince şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalara başladı.