Abdülhamid'in hayali gerçek oluyor

Son Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından Sultan 2. Abdülhamid Han'ın yapmayı en çok hâyâl ettiği Filyos Limanı projesi 150 yıl sonra gerçekleşiyor.

2016 yılında yapımına başlanan projede 10 bin kişilik istihdam ve yıllık 750 milyon dolar ihracat rakamları hedefleniyor.

Cuma günü Zonguldak'a gidip Uzun Mehmet Camii'ni açacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filyos Limanı'ndan demir alıp açılan kuyularda sondaj çalışmalarında bulunan Kanuni Sondaj Gemisi ile iletişim kuracak. Yapılacak açıklamada yeni doğal gaz ve petrol müjdelerinin verilmesi bekleniyor.

Karadeniz'de keşfedilen doğalgaz rezervinin karaya aktarılması için büyük bir önem taşıyan Filyos Limanı, 3 bin metre rıhtım boyu, 2 bin 450 metre mendirek ve 25 milyon ton kapasitesine sahiptir.

Liman, doğu-batı ve kuzey-güney aksında Türkiye'nin üçüncü büyük limanı olacak.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından Karadeniz'de çıkarılacak doğal gaz rezervlerinin karaya aktarılmasında ve aktarılmasında burası en büyük pay sahipi olacak.

Şubat ayında Filyos Limanı'na giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, projenin altyapısının yüzde 99,5 seviyesine ulaştığını belirtmişti.