Alman basınında gündem TOGG otomobili

Başarısız Devrim Arabaları projesinden sonra yeniden yerli otomobil projesine girişen Türkiye tüm dünyanın ilgi odağı haline gelmiş durumda.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından ve aynı isimle üretilecek olan elektrikli yerli otomobiller dünya basınının ilgisini çekmeye başladı bile.

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), Türk otomobil sektörünü ele aldığı haberde, Türkiye'nin koronavirüs pandemisi sonrası pazardaki rolünü güçlendirmek için çalışmalar içinde olduğunu belirtti.

“Türkiye sollama şeridine geçmek istiyor” başlığıyla duyurulan haberde Türkiye’deki elektrikli araçlar ve ekolojik elektrik sektöre dair tespitler yer aldı.

Türkiye'nin otomobil endüstrisinde koronavirüs sonrası küresel konumunu güçlendirmeye çalıştığı belirtilen haberde, geçen sene elde edilen rakamlar iyi olmasa dahi 250 bin kişiye istihdam sağlayan en önemli ihracat kalem olduğu belirtildi.

Türkiye'nin otomobil piyasasında yükselmek için son zamanlarda iki büyük projeyi faaliyete geçirdiği belirtilen haberde, ilk olarak TOGG otomobilinden bahsedildi. 5 Türk şirketinin 3 milyar euroyu geçen maliyetle yatırım yaptığı belirtilen haberde, ikinci proje olarak Ford Otosan'ın elektrikli araçlar geliştirmek için 2 milyar dolar yatırım yaptığından bahsedildi.

Türkiye'nin 1,3 milyon araç üretimiyle Fransa'nın bir basamak gerisinde Çekya'nın bir basamak önünde olmak üzere 14. sırada bulunduğu belirtilen haberde listenin ilk 10 sırasında bulunmak için üretimin yüzde 50 oranında artırılarak bu sayının yılda iki milyona çıkarılması gerektiği ve OİB Başkanı Çelik’in de bunun gerçekleşeceğine inandığı belirtildi.