Aşı olmayana kahvehane yasağı getirildi

Türkiye'den yeniden koronavirüs vaka sayıları iş yeri sahiplerini endişelendirmeye başladı. Yaz aylarında alınan tam normalleşme kararlarıyla birlikte rahat bir nefes alan ve kapanma dönemindeki zararlarını gidermeye başlayan iş yeri sahipleri yükselen vakalar karşısında yeni önlemler almaya başladı.

Sosyal mesafe kurallarının en çok çiğnendiği ve bulaş oranının arttığı yerlerden biri olan kahvehane, kıraathane ve kafe konusunda işletme sahipleri koronavirüs aşısı olmayanlara yönelik yaptırım kararı aldı.

Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, geçmiş dönemde alınan kapanma tedbirlerinden dolayı en çok mağdur olan kesimin kendileri olduğunu ifade ederek 30 bin esnafın 16 Mart 2020 tarihinde iş yerini kapattığını açıkladı.

Ağaoğlu yeniden vaka sayılarının kapanma tedbirlerini getirmesinden endişe ettiklerini ve bu sebeple yeni bir önlem aldıklarını belirterek "Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu ve federasyona bağlı meslek odaları olarak aldığımız karar doğrultusunda yarından itibaren ülke genelindeki tüm kahvehane, kıraathane ve kafelerimize en az 2 doz aşı olmayan vatandaşlarımızı kabul edemeyeceğimizi tüm kamuoyuna duyuruyor, salgın ve hastalıkların sona ereceği güzel günler diliyoruz." ifadelerini kullandı.