Orman yangınlarında son rakamlar açıklandı

Türkiye'nin ciğerlerini yakmak için terör örgütü PKK'nın başlattığı orman yangınlarını söndürmek için başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Marmaris Öğretmenevi’nde gazetecilere gelinen son tablo hakkında bilgiler verdi.

Antalya, Muğla, Adana, Mersin ve Osmaniye'de afetten etkilenenlerin tarımsal alanla ilgili ön hasar tespit çalışmalarını bitirdiklerini belirten Pakdemirli yangınlarda 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız hava helikopteri, 805 tanker, 155 iş makinesi, yaklaşık 5 bin 200 personel ile beraber mücadele ettiklerini belirtti.

Yangınları söndürmek için 72 hava aracının kullanıldığını belirten Pakdemirli, "38 ilde 163 yangın çıktı, 152 tanesi söndürüldü" bilgisini paylaştı.

MANAVGAT'TA MÜJDE YAKIN

Öte yandan Bakan Pakdemirli, yangının devam ettiği Manavgat'ın batı tarafından iyi haberlerin geldiğini, ekiplerin risk aldığını ve sonuca ulaşmak adına belirli bir noktaya vardıklarını söyledi.

Ayrıca Pakdemirli, "5 ilimizde 18 ilçe, 78 köy ve 2 bin 219 çiftçimiz yangınlardan etkilenmiş durumda. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek." ifadelerini kullandı.