Boğaziçi Üniversitesi'nde başörtülülere tehdit

Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasıyla karıştırılan Boğaziçi Üniversitesi, Kâbe fotoğrafının yere konulması ve LGBT eylemlerinin ardından bir skandalla daha gündeme geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü'nda doktora öğrenciliği yapan Ercan Çankaya adlı şahıs Twitter'da başörtülü bir kadını tehdit etti.

LGBT protestoları için sahneye çıkıp arkadaşlarına destek vermesi amacıyla bir tiyatro projesi olarak sahneye çıkarılan başörtülü bir öğrencinin ardından Eşref Ziya isimli bir Twitter kullanıcısının attığı tweete cevap yazan bir başörtülü kadın "Başörtülü eğitim hakkının zaten bizlerin hakkı olduğunu, normalinin zaten bunun aykırılığına karşı gelmek olduğunu, bu yüzden size minnet etmek zorunda olmadığımızı anlayacaksınız." ifadelerini içeren bir tweet attı.

Ercan Çankaya ise bu tweeti alıntılayarak “Senin türban üniversiteye girip girmemeni savunmak ‘normal ya da anormal’ sıfatlarıyla tanımlanabilecek bir konu değil. Basit bir yönetmelik meselesi. Bence girmemeniz gerekiyor, giremeyeceksiniz de. Bugünler geçici. Üniversitelerde gericilik yasaklanacak” cevabını verdi.

Başörtülü kadının bu tweete karşılık olarak verdiği "Dördüncü üniversitemi okuyacağım. Ağlayarak günlüğüne yazabilirsin" sözlerine karşılık olarak Çankaya, "Dördüncüye yetişir bence 'türban' yasağı. Tadını çıkar" sözlerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi'nin bir doktora öğrencisinin İslamofobik sözlerine karşı nasıl bir tavır takınacağı sosyal medyada en çok sorulan sorular arasında yer aldı.