Cihat Yaycı PKK ve FETÖ işbirliğini anlattı

Türkiye'nin ormanlarını yakan PKK'nın sildiği tweetler sonrası uzun zamandır askeri güvenlik uzmanlarınca konuşulan PKK-FETÖ işbirliği yeniden gündeme taşındı.

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Kurucusu Müstafi Amiral Cihat Yaycı, sosyal medya platformu Youtube'da Türk Mags adlı bir kanalda yaptığı video paylaşımında orman yangınlarıyla ilgili kritik bilgiler verdi.

PKK'nın çocuk istismarına değinen Yaycı, PKK'nın orman yangınları itirafının ardından Almanya'ya kaçmış FETÖ'cü hainlerin terör örgütünü tenkit ettiğini belirterek ‘Üstlenmenin zamanı mıydı? Türk devleti acz içine düşmüştü tam da yıkılmak üzereydi, iyi halt yediniz' diye amiyane tabiriyle fırçalar atılmış ve terör örgütü sahiplenme tweetini ve yazılarını silmiştir." dedi.

Yangınları iklim değişikliğiyle açıklayanlara tepki gösteren Yaycı, hedefin iktidar değil devlet olduğunu belirterek “Türkiye’de bir çevre terörü gerçeği vardır. Bunu iklim değişikliği şeklinde açıklamak, PKK, vatan hainleri ve FETÖ’nün söylemidir." ifadelerini kullandı.

Devletten yana olduklarının altını çizen emekli amiral, "Bugün Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü hedeftedir. Bunu da ‘çevre terörü’ ile yapmaktalar ve açıkça söylemektedirler. Bu yangınlarla ‘devletin düşeceği’ imâ edilmektedir. Devletin aciz kaldığı, vatandaşını koruyamadığı söylenmek istenmektedir." sözleriyle yangınların amacını ifşa etti.

Öte yandan Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (World Wildlife Fund) yangın raporuna atıfta bulunan Yaycı, rapora göre yangınların yalnızca yüzde 4’ünün doğal yollarla meydana geldiğini hatırlatarak “O nedenle iklim değişikliği nedeniyle yangının çıktığı sözleri, bilimsel dayanaktan yoksundur. Bugün yanan orman miktarı, Türkiye’nin 10 senede yanmış olandan daha fazlası ve bu çok acıdır.” şeklinde konuştu.