Diyanet'ten hacı adaylarını sevindirecek karar

Suudi Arabistan koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yıl yurt dışından hacı adayı kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Bu kararın ardından en çok merak edilen konulardan biri 2021 yılında hac yapmak için başvuruda bulunan hacı adaylarının kayıt haklarının ne olacağı sorusuruydu.

Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş başkanlığında toplantı düzenledi.

Toplantının akabinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2021 yılına devredilen hacı adaylarının kayıt haklarının, 2022 yılına aktarılmasına karar verildiği bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2020 yılında kesin kayıt hakkı elde edip hac yapılamadığı için gerekli şartları yerine getirerek hakları 2021 yılına devredilen hacı adaylarının, hac ücretlerinden mahsup edilmek üzere daha önce hesaplarında bırakılan 1000’er riyalin 2022 yılı haccından mahsup edilmek üzere blokesinin devamı şartıyla kayıt haklarının 2022 yılına devredilmesine,

2022 yılına kesin kayıt hakkı devredilen hacı adaylarından hacca gitmekten vazgeçenler olması durumunda, ödemiş oldukları ücretlerin tamamının iade edilmesine ve bu kişilerin kazanılmış kura kat sayıları ile gelecek yıllarda kuraya dahil edilmesine karar verildi."