Hankulu ölümünde Ümitcan Uygun delili

Daha önce adı Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen'in ölümünde geçen Ümitcan Uygun bu kez bir başka kadının ölümüyle daha gündemde.

Geçtiğimiz gün Ankara'nın Mamak ilçesindeki bir evde ölü olarak bulunan ve geceyi Ümitcan Uygun ile geçirdiği tespit edilen Esra Hankulu'nun ölümünde yeni gelişmeler yaşandı.

Evden ayrılırken Hankulu'nun hayatta olduğunu iddia eden Uygun, "kasten öldürme" suçlamasıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Kararın gerekçesi olarak, Uygun'un üstüne atılı 'kasten öldürme' suçunu işlediğine dair güçlü suç şüphesi bulunduğu, bu suçun Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100/3-a-3 maddesinde düzenlenen ve tutuklama nedenlerinin varsayıldığı katalog suçlardan olduğu ve kanunda öngörülen cezanın ise müebbet hapis cezası olduğu ifade edildi. Uygun'un üzerine yüklenen suçu gerçekleştirdiğine dair soruşturma dosyasında mevcut delillerin kuvvetli suç şüphesi oluşturduğu, şüphelinin serbest kalması durumunda tanıklar üzerinde baskı oluşturma ihtimalinin olduğu belirtildi.

Karar dosyasında diğer şüpheliler Dilan C. ve Furkan G.'nin beyanlarına göre, şüpheli Uygun'dan başka Hankulu'nun odasında kimsenin kalmadığı ve ifadelerde belirtilene göre o gece ağır bir rahatsızlık geçirmesine ve şüphelinin bunu bilmesine rağmen saat 08.00'de evdekilere haber vermeden ayrıldığı yazıldı.

Ümitcan Uygun'un, tanık Dilan C. ve Furkan G.'nin ifadelerine göre evde bulunduğunu emniyet güçlerine anlatmamalarını istediği belirtildi.

TIRNAKLARINDA UYGUN'UN DNA'SI BULUNDU

Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen Biyoloji İhtisas Dairesi Başkanlığı raporunda merhume Hankulu'nun sağ el tırnak parçasından ve sol el tırnak parçasından düşük yoğunlukta değerlendirmeye müsait olmayan Y -STR DNA profillerinin tespit edildiği, bu DNA profilleri ile şüpheli Ümitcan Uygun'a ait Y -STR DNA profilleri arasında uyumun olduğu kanıtlandı.

Merhumenin kesin ölüm sebebinin İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun incelemesinin ardından belli olacağı açıklandı.