Altun orman yangınlarında son durumu açıkladı

Türkiye 28 Temmuz'dan bugüne kadar son 12 gündür PKK tarafından ateşe verilen orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Tüm imkanların seferber edildiği ve birçok personelin katıldığı söndürme çalışmalarında önemli bir başarı elde edilmiş durumda.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun son durumu resmi Twitter'den hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Çalışmalara hakkında bir bilgilendirme yapan Fahrettin Altun, söndürme çalışmalarına 6 bine yakın personel, 16 uçak, 9 İHA, 65 Helikopter, 150 iş makinesi ve 850 arazözün katıldığını, Yangının yol açtığı hasarları gidermek için 79 milyon 400 bin TL nakdi yardımın gönderildiğini ve afet bölgelerinde 4409 kişiye barınma hizmeti verildiğini açıkladı.

Yangınların son durumu hakkında bilgi veren Altun, “Son 12 gündür yüreklerimizi yakan orman yangınlarıyla devletimizin tüm imkanlarını kullanarak büyük bir özveriyle mücadele ediyoruz. Şu ana kadar 47 ilimizde çıkan toplam 239 yangının 234’ü yoğun ve gayretli çalışmalar sonucu kontrol altına alındı." ifadelerini kullandı.

Devam eden yangınların Muğla'da Köyceğiz, Kavaklıdere, Milas, Yatağan ilçeleri; Isparta'da Sütçüler ilçesi olduğu bilgisi verildi.

Öte yandan Altun bölgede yapılan yardımlar hakkında ise, "Günlük 284.852 kişi/öğün sıcak yemeğin dağıtıldığı bölgelerde 351.310 kumanya vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden ortaya çıkan zararlar hızla giderildiği gibi evleri yangından zarar gören vatandaşlarımızın yeni evlerinin temeli de atıldı ve inşa çalışmaları hızla başladı." bilgilerini paylaştı.

Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yıl sonuna kadar 252 milyon fidanın dikimine başlanacağını duyurdu.