Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün detayları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'den itibaren üzerinde konuştuğu Kanal İstanbul projesi için sona gelindi. Projede ilk kazmanın vurulacağı köprü için temel atma tarihi olarak 26 Haziran açıklandı.

Bu kapsamda, Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi Başakşehir-Bahçeşehir-Nakkaş Kesim-08 (bağlantı yolları dahil) işi doğrultusunda, Sazlıdere geçişini sağlayan gergin eğik askılı köprü imalatı üretilecek.

Köprünün ana açıklığı 440 metre, sağ ve solda yer alan 210 metrelik yan açıklıklarıyla beraber toplam uzunluğu 860 metre olacak. 2 gidiş ve 2 dönüş olmak üzere toplam 4 şeritli olarak tasarlanan yol, eğik askı halat miktarı 136 ve ankraj miktarı 272 adet olarak hesaplandı.

Kanal İstanbul'un temel tarihi açıklandı

Köprünün platform genişliği 46 metre olarak planlandı. Ayrıca tasarımı "diamond" geometrisi olarak tasarlanan köprü kuleleri 196 metre yükseklikte olacak.

Köprü kuleleri, plan boyutları ve cidar kalınlıkları değişken kutu kesitli iki adet betonarme ayaktan oluşacak. Bu ayaklar, tabliye seviyesinde ve tepede enine kirişler aracılığıyla birbirlerine eklemlenecek.