Çarşaflı kadına hakarete ödül gibi ceza

İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde bir park meselesi yüzünden iki kadın arasında tartışma yaşanmıştı. Çıkan sözlü kavgada iddialara göre sanık Füsun Aktan, çarşaf giyen Aysen Kocabek ve eşi Cezmi Kocabak’e yönelik ağır hakaretler etmişti. Bununla da yetinmeyen Aktan'ın çarşaflı kadınlar için ağır hakaretlerde bulunduğu iddia ediliyordu.Tartışma sonrası her iki taraf da birbirinden şikayetçi olmuş ve olay mahkemeye taşınmıştı.

Bakırköy 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme sonucu açıklandı. Mahkeme salonunda savunması sorulan sanık Aktan, "ana hakaretler edildi. Ben sadece edilen hakaretlere karşılık ‘sensin’ dedim. Tehdit edici bir şey söylemedim, sadece 'Sizinle mahkemede görüşeceğiz' dedim." ifadelerini kullandı. Aktan ayrıca, Kocabek'in eşinin yanına eşini uyarmak için gittiğini söyledi.

Müşteki sanık Aysen Kocabek ise olay anını şu şekilde anlattı;

“Aracımızla park edecektik ki o arabayı birden üstümüze sürünce elimle bir dakika işareti yaptım. Bunun üzerine bana doğrudan küfürler ederek çarşaflı deyip küfür edip, bağırmaya başladı, “Bütün türbanlılar aynısınız” diyerek ağzıma alamayacağım küfrü etti. Bana ve bütün türbanlılara. Ben bunun üzerine arabadan inip yanına gittim “Sen ne diyorsun, ayıp değil mi” dedim. Hiçbir şekilde küfür etmedim. Hatta evimde kızlarım lan dese bile kızarım. Ben Füsun hanıma karşı sadece “Bir de Atatürk kadınıyız dersiniz, Atatürk kadını benim çünkü ben sana küfür etmiyorum” dedim. Ben onların giyimleri için hiçbir şey demedim benim kızlarım da açık, benim edebim müsaade etmez. Bu olaydan sonra ikinci kez eşimle elektrik idaresinde karşılaşınca yine hakaretlerde bulunarak “Eşinin çarşafı neden o renk biliyor musun” diyerek şahsıma küfürlerde bulunmuş.”

Diğer müşteki sanık Cezmi Kocabek, kendisine edilen küfür ve hakaretler için sanığı affettiğini söyleyerek, "Ama o türbanlılara ve çarşaflılara ettiği küfürleri affedemiyorum. Bütün türbanlılara küfür etmesi zoruma gitti” ifadelerini kullandı.

Olaya şahitlik eden görgü tanığı Ayhan Yücel, “Bağrışma sesleri sonrasında balkona çıktım. Kapalı kadın ile herhalde eşi olan bir adam ve açık bir kadın tartışıyordu. Başı açık kadın bütün türbanlı kadınlar diyerek sinkaflı küfürler ediyordu. Hatta erkek kadını susturmaya çalışırken açık kadın “Sen sus şerefsiz” dedi. Bu sözleri söylerken açık olan kadın parmağını sallayarak tehditkar konuşuyordu. Açık kadın zincirleme şekilde hakaret ve küfürde bulundu. Kapalı olan kadın da bir şeyler diyordu ama karşı taraf o kadar bağırıp, küfür ediyordu ki onları bastırıyordu. Olay yerindeki esnaflar bile açık kadına tepki gösterdi. Benim eşim türbanlı değil ama yine de doğru değil böyle konuşması. Ben iki tarafı da tanımıyorum” ifadesini verdi.

MAHKEMEDEN SKANDAL KARAR

Tarafların dinlenmesinin ardından kararını açıklayan mahkeme, karşılıklı olarak hakaret etme ve kavgayı başlatan kişinin tespit edilememesi nedeniyle müşteki sanık Aysen Kocabek ve Füsun Aktan’ın ‘alenen hakaret etme’ suçundan beraatine, Cezmi Kocabek ile Füsun Aktan’a birbirlerine yönelik ‘basit tehdit’ suçundan 30 gün adli para cezasına karar vererek mahkemede sundukları iyi halden dolayı 18 güne indirerek 360 TL adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme kararına çok sert tepki gösteren Aysen Kocabek, "Bu karara kesinlikle karşıyım. Hani bir çarşafa bir namusa küfrün sadece 360 TL olmasını asla hazmedemiyorum." dedi.