Meteoroloji: İstanbul'a sağanak yağış geliyor

Eyyam-ı Bahur olarak adlandırılan mevsim normallerinin üzerinde bir sıcak yaşayan İstanbullulara Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden çok sevindirecek bir haber geldi.

MGM yaptığı açıklamada İstanbul'da yarın kuvvetli sağanak yağış beklendiğini belirterek vatandaşları dikkatli olmaya davet etti.

Tahminlere göre, Sakarya, Kocaeli, Yalova ile İstanbul'un Beykoz, Şile, Çekmeköy, Sancaktepe, Pendik, Tuzla, Sultanbeyli ilçelerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanakların yerel kuvvetli (21-50 kg/m2), Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde ise yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması bekleniyor.

MGM, "Yarın sabah saatlerinden itibaren Marmara’nın doğusu (Sakarya, Kocaeli, Yalova, Bilecik illeri ile İstanbul’un doğusu ve Bursa’nın doğusu) ile Batı Karadeniz’de (Düzce, Zonguldak, Bartın, Bolu, Karabük) çevrelerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli (21-50 kg/m2), Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Bolu çevrelerinde yerel çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadelerine yer verdi.

Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde mevsim normallerinin 4-10, iç ve roğu bölgelerde 2-6 derece üstünde devam eden hava sıcaklıkları hafta sonunda, 4-12 derece arasında düşerek mevsim normallerine dönüş yapacak.