MİT DEAŞ'ın Türkiye sorumlusunu paketledi

MİT'in hem yurtiçinde hem de yurtdışında yaptığı operasyonlar büyük bir hızla devam ediyor. Son dönemlerde PKK'nın Suriye ve Irak yapılanmalarına ağır darbeler vuran MİT, bu kez DEAŞ'a darbe vurdu.

İstihbarat, DEAŞ'ın kırmızı bültenle aranan sözde "Türkiye vilayeti sorumlusu" Kasım Güler'i yakalayarak Türkiye'ye getirdi.

Operasyonun Ebu Usame el Türki kod isimli Kasım Güler'in, Suriye'den Türkiye'ye geçerek büyük bir eylem yapmayı planlarken alınan istihbarat üzerine başlatıldığı öğrenildi.

Suriye'de gerçekleştirilen gizli bir operasyonla ele geçirilen Güler'in yanında çok sayıda patlayıcıyla Türkiye'ye geçmeye hazırlandığını bildirildi. Teröristin üstünde, örgüte ait çok sayıda doküman ve gizli bilgilerin ele geçirildiği belirtildi.

Terörist Güler'in, 2008-2010 yılları arasında Afganistan-Pakistan bölgelerindeki çatışmalar katıldığı, 2014'te DEAŞ terör örgütüne dahil olduğu açıklandı.

DEAŞ içerisinde üst düzey görevlerde bulunduğu tespit edilen Güler'in, örgütün sözde Rusya, Avrupa ve Türkiye mali sorumluluğunu yaptığı belirlendi.