Kazdağları teröre karşı korumaya alındı

PKK terör örgütünün gazetesi olarak bilinen Yeni Özgür Politika'nın manşetinde Kazdağları'nı yakmakla tehdit etmesinin ardından devlet birimleri harekete geçti.

30 Temmuz sonrası Balıkesir genelinde tüm ormanlık bölgelere giriş yasaklanırken  3 Ağustos'ta da izinli piknik ve mesire alanları, tabiat parkları ve milli parklarda ateşli piknik yapılmasına yasak getirildi.

Kazdağları ve içerisinde yer alan Kaz Dağı Milli Parkı tam korumaya alınırken, bütün giriş yerlerine uyarı pankartları asıldı. Bunun yanı sıra emniyet, jandarma, orman muhafaza ve milli parklar görevlileri dağın çevresinde düzenli olarak yaya ve motorlu olarak devriye faaliyetlerinde bulunuyor.

Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde yer alan Komando Bölüğü de Kazdağları'na yerleştirildi. Bölgede düzenli olarak devriye faaliyetlerinde bulunan jandarma kuvvetleri ormanlara giriş ile mesire ve piknik alanlarında ateşli piknik yapılmasını engelliyor.

Balıkesir Valiliği yaptığı açıklamada, “Önemli bir orman varlığına sahip olan Balıkesir’de yangınlara karşı alınan önlemler artırıldı. 2021 yılı içinde, özellikle son günlerde ülkemizin bazı bölgelerinde meydana gelen orman yangınlarıyla mücadele devam ederken hava sıcaklıklarının yükselişiyle birlikte Balıkesir genelinde yangınlara karşı uygulanan tedbirler genişletildi. Mayıs ayı itibariyle uygulamaya konulan tedbirler hava sıcaklıklarının normalin üzerine çıkması ve birçok ilimizde yangınların meydana gelmesi üzerine çok daha kapsamlı olarak hayata geçirilmiş bulunuyor. Bu kapsamda il genelinde arozöz ve iş makinelerinin tespiti yapılırken, ayrıca maden işletmesi, inşaat şantiyesi gibi özel firmaların sahip olduğu iş makineleri envanteri hazırlandı.” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de olası bir yangın ihtimaline karşılık dağın farklı alanlarına itfaiye araçları konuşlandırdı.