TSK yangın bölgelerinde çalışıyor mu?

Terör örgütü PKK'nın alt gruplarından Ateşin Çocukları'nın itiraf ettiği orman yangınlarını söndürmek için tüm Türkiye seferber olmuş durumda. Yurdun pekçok yerinde bu faaliyetler başarılı olurken bazı yerlerde ise çalışmalar devam ediyor.

Ancak bu süreçte karşılaşılan en büyük zorluklarlardan biri de kara propagandalar oldu. Özellikle sosyal medya üzerinden örgütlenen bazı gruplar kimi kurumları lekemenin yollarını arıyor.

Bu kara propagandalardan biri de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı yapılmış durumda. Kimi hesaplar TSK'nın yangın söndürme faaliyetlerine katılmadığını iddia ederek "TSK nerede?" diye sorular soruyordu.

Ancak yapılan araştırmalar neticesinde TSK'nın halihazırda yangınlara müdahale eden ekiplere destek verdiği ortaya çıktı. TSK bünyesinde bulunan 400'den fazla Türk askeri, 3 İHA, 4 helikopter,  2 çıkarma gemisi, 50’den fazla itfaiye, arazöz ve iş makinasıyla çalışmalara destek sağlıyor.

Milli Savunma Bakanlığı konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Türk Silahlı Kuvvetleri, pek çok bölgede yangın söndürme ve tahliye çalışmalarına desteği sürdürüyor. 400’den fazla Mehmetçik; 3 İHA 4 helikopter 2 çıkarma gemisi 50’den fazla itfaiye, arazöz ve iş makinasıyla görev yapıyor. TSK verilecek her türlü ilave göreve hazırdır.” ifadelerine yer verdi.