2021 yılında sınır dışı edilen göçmen sayısı

Suriyeli göçmenlerin ardından Türkiye'de artık Afgan göçmenlerin yasa dışı yollardan ülkeye yaptığı göçler konuşuluyor. Özellikle muhalefet cephesi bunun ülkenin geleceğini tehdit ettiğini söylerken, hükümet kanadı ise göç edenlerin düzenli olarak sınır dışı edildiğini belirtiyordu.

İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü konuya ilişkin çarpıcı bir açıklamada bulundu. Kurum tarafından yapılan çalışmalar sonrası ülkeye yasa dışı yollarla giren düzensiz göçmenler yakalanarak geri gönderme merkezlerine toplanıyor. Bu merkezlerde işlemleri tamamlananlar ise sınır dışı edilmek üzere İstanbul Havalimanı'nı götürülüyor ve ülkelerine gönderilmek üzere özel uçağı bindiriliyor.

İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü yaptığı açıklamada, bu yılın 7 aylık diliminde yakalanan ve İl Göç İdaresi Müdürlüğünce sınır dışı işlemi uygulanan ya da sınır dışı edilmek üzere 22 ilde bulunan geri gönderme merkezlerine teslim edilen düzensiz göçmen sayısının 37 bin 72 kişi olduğunu ifade etti.

Ülkelerine gönderilen göçmenlerden 12 bin 893'ünün Afganistan, 5 bin 840’ının Pakistan, 18 bin 339'unun da diğer uyruklardan olduğu bilgisi verildi.