YAŞ kararları açıklandı: Ümit Dündar emekli

Bu yıl çok kritik bir öneme sahip olduğu askeri uzmanlarca dile getirilen Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararları yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak imzalandı.

YENİ KARA KUVVETLERİ KOMUTANI MUSA AVSEVER

Alınan kararlara göre; görev süresi ve yaş haddi dolan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar emekliye sevk edilip yerine Kara Kuvvetleri Komutanlığına 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever getirildi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın görev süresi ise 1 yıl uzatıldı. Ayrıca 44 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 320 albayın görev süreleri ise 2 yıl uzatıldı.

SARIKLI AMİRAL EMEKLİ EDİLDİ

Öte yandan bir general yaş haddi nedeniyle, 29 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliliğe sevk edilirken kamuoyunda bir tarikat evinde sarıklı fotoğrafı çıkan Tuğamiral Mehmet Sarı, YAŞ kararları ile emekliliğe sevk edildi.

56 ALBAY AMİRAL OLDU

Alınan kararlar uyarınca 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 56 albay ise general ve amiralliğe terfi ettirildi. Ayrıca 240 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2021 tarihi itibariyle 266 olması kararı alındı. Kara Kuvvetleri komutanlığından Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Ali Sivri orgeneralliğe, Tümgeneral Levent Ergün ve Metin Tokel korgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri komutanlığından tümamiral Kadir Yıldız koramiralliğe, Hava Kuvvetleri komutanlığından Tümgeneral Rafet Dalkıran korgeneralliğe yükseltildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan tuğgeneraller İlkay Altındağ, Sebahattin Kılınç, Gültekin Yaralı, Rafet Kılıç, Fedai Ünsal, Tuncay Altuğ, Rasim Yaldız ve Aydın Cihan Uzun Tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğamiral Yalçın Payal ve Hasan Özyurt Tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğgeneral Orhan Gürdal Tümgeneralliğe terfi ettirildi.