Yangın provokasyonu yapan 66 kişi bulundu

28 Temmuz günü başlayan orman yangınlarını söndürmek için seferber olan Türkiye, diğer bir yandan da bu büyük mücadeleye gölge düşürmek isteyen provokatörlerle sosyal medyadan mücadele etmişti.

Çeşitli dezenformasyonlar yayan ve halkı kin, nefret, düşmanlığa teşvik etmek isteyen kimi kişiler birçok yalan ve maksatlı bilgiyi yaymışlardı.

Antalya İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Antalya'daki orman yangınlarıyla ilgili provokatif paylaşımlar yapan kişileri tespit etmek için harekete geçti. Yapılan soruşturmada 1742 sosyal medya hesabı ile sosyal medya haber sayfaları ve 1347 web sitesi incelemeye alındı. Yapılan soruşturma neticesinde 66 kişinin kimliği tespit edildi.

Bu şahıslar hakkında adli işlem başlatılmak üzere Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı ve ilgili kurumlarla iletişim sağlandı. Sosyal medyada veya internet ortamında gerçek olmayan bilgilerle algı yaratmayı amaçlayan, terör örgütleri ve illegal yapılanmaların sosyal medya faaliyetlerine destek destek niteliğinde yayınlar yapan 17 haber sayfası ve web sitesinin erişiminin engellenmesi için sulh ceza hakimliğine bildirimde bulunuldu.