Doğu Karadeniz için şiddetli yağış uyarısı

Karadeniz bölgesi son zamanlarda şiddetli yağış, sel ve heyelan tehlikeleriyle karşı karşıya kalmış durumda. Rize ve Artvin'de meydana gelen sel felaketleri sonrası bölge halkı oldukça tedirgin.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni bir açıklama yaparak Orta ve Doğu Karadeniz'de şiddetli yağışların beklendiğini duyurdu.

MGM açıklamasında Trabzon'un doğusu ile Artvin ve Rize'nin kıyı kesimlerinde salı günü şiddetli yağışların beklendiğini belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bölge halkını ani sel, su baskını, taşkın, heyelan, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı uyardı ve şu açıklamayı paylaştı:

“Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; 27.07.2021 Salı günü sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak, Ordu ve Giresun ile Trabzon’un batısında çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2), Trabzon’un doğusu ve Rize ile Artvin’in kıyı kesimlerinde şiddetli, yer yer aşırı (75-150 kg/m2) olacağı tahmin edilmektedir. Yağışların Çarşamba günü ilk saatlerde etkisini azaltması bekleniyor.”