CHP'den "Temel Atmama"ya tam destek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun göreve geldikten kısa bir süre sonra Silahtarağa Arıtma Tesisi Projesi'ni iptal edip bir de üzerine "Temel Atmama" töreni düzenlemesi aylar sonra çok büyük eleştirilere neden oldu.

Marmara Denizi'ni kaplayan müsilaj (deniz salyaları) çevre felaketine sebep olurken, İmamoğlu'nun bu kararı çevre bilimcileri tarafından büyük bir eleştiri konusu olmaya başladı.

İmamoğlu'na giderek artan tepkiler sonrası CHP harekete geçti. İBB Başkanı'nı yalnız bırakmak istemeyen parti çok çarpıcı bir açıklama yaptı.

İBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı yaptığı açıklamada İmamoğlu'nun kararını savunarak, "Ne kadar ileri teknoloji kullanırsanız kullanın, arıtılmış olsa dahi içinde en az 2 ton katı madde 4 ton azot en az 400 kg fosfor olan atık suları her gün Haliç'e bırakacaktınız. Bu kadar özensiz bir proje. Sadece maliyet anlamında değil, uygulama anlamında da plansız bir proje. Yani siz bu tesisle Haliç'i öldürüyordunuz, biz kurtardık. Bu yüzden Silahtarağa Arıtma Tesisi Projesi iyi ki iptal edilmiş. Biz o bütçeyi çok daha doğru yerlerde kullanacağız." ifadelerini kullandı.