İBB'den sağlık çalışanlarına büyük ayıp

2020 yılından itibaren tüm dünyayı esir alan koronavirüs pandemisinin en çok yıprattığı meslek grubu sağlık çalışanları oldu. Virüs ile sürekli olarak başbaşa kalan ve insanların canlarını kurtarmak için pekçok defa Covid-19'a maruz kalan sağlıkçılar birçok çalışma arkadaşını da kaybetti.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan kısıtlama tedbirlerinde Türkiye'deki pekçok belediye sağlık çalışanlarına ücretsiz toplu ulaşım hakkı tanınmıştı. Ancak Temmuz ayından itibaren alınan normalleşme kararları sonrası bu kararlar geri alınmaya başlandı. İlk karar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) geldi.

Kemerburgaz Kent Ormanı'nda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1 Temmuz itibariyle pek çok İBB'de pekçok kısıtlamanın kaldırılacağını açıkladı. İmamoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik olarak uygulanan ücretsiz toplu ulaşım hakkının kaldırılacağını belirterek "İstanbul'un ulaşım sistemi de çalışmak zorunda; çarkları dönmek zorunda. 300 milyon lirayı aşkın katkımız oldu İBB bütçesinden 1 yıl içinde. " ifadelerini kullandı.

Bu karar doğrultusunda sağlık çalışanları toplu ulaşım, İSPARK ve misafir odaları kullanımından ücretli faydalanabilecek.